Uppsökande fortbildning

Hitta i sidan

    Föreläsningar för sjuksköterskor

    Ett flertal föreläsningar inom de prioriterade fokusområdena som fastslagits i Läkemedelsstrategin och i Stockholms läns läkemedelskommittés verksamhetsplan anordnas regelbundet varje termin. Vi erbjuder en professionell mötesplats med lokal förankring för sjuksköterskor inom alla specialiteter från hela länet.
    Våra mest aktuella och uppskattade aktiviteter har vi inom teman som
    - Äldre och läkemedel
    - Läkemedelskunskap för sjuksköterskor
    - Läkemedelsgenomgångar

    För mer information, kontakta informationssjuksköterska Berit Magnusson, berit.magnusson@sll.se.


    För läkare och sjuksköterskor

    Kvällsföreläsningar

    Föreläsningar med aktuella teman kring läkemedel och medicin genomförs på kvällstid två gånger per månad, måndag respektive onsdag på SVEA konferens, Holländargatan 10.

    Fortbildningar inom geriatrik

    Vi stödjer ett flertal av de geriatriska mottagningarna i Stockholm i deras arbete med att anordna lokala, producentoberoende möten på dagtid. Dessa riktar sig till huvudsakligen antingen till sjuksköterskor eller till specialister i geriatrik som målgrupp. För mer information om dessa fortbildningar, kontakta våra informationssjuksköterskor Berit Magnusson, berit.magnusson@sll.se eller Helén Zetterman, helen.zetterman@sll.se.


    Besök i primärvården

    Vi erbjuder uppsökande, målgruppsinriktad fortbildningsverksamhet ut till primärvården. Informationsapotekare och/eller informationsläkare erbjuder besök med förskrivningsuppföljning, samt föreläsningar och diskussioner inom de prioriterade fokusområdena som fastslagits i Läkemedelsstrategin och i Stockholms läns läkemedelskommitté till alla vårdcentraler och husläkarmottagningar inom Stockholms län. Önskar ni besök på er mottagning, kontakta er lokalt ansvariga kontaktperson enligt nedan:

    Lokalt ansvarig kontaktperson vid fortbildning 

    Nordost (inkl Norrtälje)  
    Lena Isaac
    Informationsapotekare
    Lena Isaac, lena.isaac@sll.se
    Eva Wikström Jonsson
    Informationsläkare
    Eva Wikström Jonsson, eva.vikstrom-jonsson@sll.se

     

    Västerort  Nordväst 

    Marie Schill
    Informationsapotekare
    Marie Schill, marie.schill@sll.se

    Sara Hallander
    Informationsläkare
    Sara Hallander, sara.hallander@sll.se

     

    City/Järva Östermalm
    Christine Fransson
    Informationsapotekare
    Christine Fransson, christine.fransson@sll.se

    Roswitha Abelin
    Informationsapotekare
    Roswitha Abelin roswitha.abelin@sll.se

     

    Söder  
    Kristina Persson
    Informationsapotekare
    Kristina Persson, kristina.persson@sll.se
    Foto saknas
    Informationsläkare
    Karin Söderberg Löfdal, karin.soderberg-lofdal@sll.se

     

    Sydväst (inkl. Södertälje)  
    Christer Norman
    Informationsläkare
    Christer Norman, christer.norman@sll.se
    Roswitha Abelin
    Informationsapotekare
    Roswitha Abelin, roswitha.abelin@sll.se
       

    Önskar ni fortbildning om antibiotika och riktlinjer för behandling av infektioner, kontakta Strama Stockholm på strama@sll.se.

    Nätverk för specialister i allmänmedicin

    I samarbete med CeFAM stödjer vi lokala nätverk som anordnar fortbildningar i seminarieform för primärvårdens läkare. Kontakta vår administratör, Emelie Mangs emelie.mangs@sll.se  alternativt respektive fortbildningssamordnare för mer information kring denna verksamhet:

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i Norrtälje
    Lovisa Jäderlund Hagstedt, HLM Norrtälje Södra, lovisa.jaderlund.hagstedt@tiohundra.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i nordost
    Alexander Hedman, Mörby VC, alexander.hedman@sll.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i nordväst
    Mattias Schmidt, Solna Centrum vårdcentral, mattias.schmidt@sll.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i västra Stockholm (29-gruppen)
    Helena Alfredsson, Tranebergs vårdcentral, helena.alfredsson@sll.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i Centrala stan och Östermalm
    Jenny Sylwan, S:t Eriks vårdcentral, jenny.sylwan@steriksvardcentral.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i Sydväst (EK-gruppen)
    Christer Norman, Salems vårdcentral, christer.norman@sll.se

    Fortbildningsnätverk för specialister i allmänmedicin i Söder (Södra allmänläkarnätverket)
    Susanne Barenius, Sjöstadsdoktorn, susanne.barenius@sjostadsdoktorn.se

    Fortbildningsnätverk för allmänläkare i Nacka Värmdö (Nacka Värmdö Allmänläkarklubb)
    Kajsa Sundqvist, Boo vårdcentral, kajsa.sundqvist@sll.se


    Uppdaterad: 2017-03-29

    Hitta i sidan

      Senaste nytt på Janusinfo
      • Veckans tips vecka 29

        I Janusmed riskprofil signaleras till exempel om patienten har flera läkemedel med antikolinerga effekter eller flera läkemedel som ökar blödningsbenägenheten. Tjänsten är tillgänglig för användare inom Stockholms läns landsting som är anslutna till SLL-net.

        2017-07-17
      • Toxiska och allergiska reaktioner på ljus och läkemedel i förening

        Under den ljusare årstiden ökar risken för fototoxiska och fotoallergiska hudreaktioner på solljus i samband med användning av vissa läkemedel.

        2017-07-13