|
Patentet för Clarityn har gått ut under våren 2004. Vid expedition av recept på Clarityn kan apoteken nu byta till billigare likvärdigt generikum. Läksak har därmed beslutat att ändra sin rekommendation på Kloka Listan till det generiska alternativet Loratadin GEA vid behandling av allergisk rinit. Beslutet gäller från 2004-05-10.
Bakgrund Problematik kring patentutgångar och generiska rekommendationer Patent för en rad läkemedel har gått ut under 2003-2004. Därmed har konkurrerande generika introducerats vilket lett till ordentliga prissänkningar. I Kloka Listan anges i förväg vilka de väntade patentutgångarna är och att aktuellt preparat kan komma att bytas ut mot generiskt likvärdiga alternativ på apoteket.
Eftersom generisk förskrivning i lag inte är tillåten och receptförskrivningsprogram i datorer förutsätter ett preparatnamn finns idag ingen möjlighet att enbart ge rekommendation baserad på generisk substans. Mot denna bakgrund samt svårigheten att förutse snabba prisförändringar och i vissa fall leveranssvårigheter är det svårt att ge rekommendationer när det gäller generiskt utbytbara läkemedel.
Läksaks rekommendationer baseras precis som tidigare i första hand på den medicinskt dokumenterade effekten av ett läkemedel men vi kommer även fortsättningsvis att följa prisutvecklingen för de generiska alternativen. I de fall prisbilden kraftigt förändras kan Läksak komma att ändra sin rekommendation. Smärre förändringar leder endast till att Kloka Listan uppdatereras löpande varje kvartal utan kommentar.
All uppföljning av försäljningsstatistik baseras på generisk substans.
Fakta om Kloka Listan: Kloka Listan upptar drygt 200 läkemedel för behandling av våra vanligaste sjukdomar. Urvalet görs av Läksaks expertgrupper bestående av sjukhusläkare, primärvårdsläkare, kliniska farmakologer och apotekare i Stockholms län. Kloka Listan finns i både läkarversion och patientversion, som kan hämtas på apotek och vårdcentraler. I patientversionen finns möjlighet att fylla i uppgifter om den egna medicineringen, viktigt att ha tillgängligt vid läkarbesök.
För ytterligare information kontakta: Professor Lars L Gustafsson, ordförande i LÄKSAK, 08-7374001, Susan Sjöberg, informationsansvarig LÄKSAK, 070-603 83 30, eller Ingrid Jägre, marknadsansvarig Kloka Listan, 070-770 10 73.
|